هشتمین عادت انسان ساز، این است که ندای درونی خود را بیابید و الهام بخش دیگران برای یافتن ندای درونشان شوید. استفان کاوی
۷ نکته مهم از کتاب گفتگوهای سرنوشت ساز

۷ نکته مهم از کتاب گفتگوهای سرنوشت ساز

۱۶
اردیبهشت
توسط : دکتر فرشید عبدی

خلاصه کتاب

«کتاب گفتگوهای سرنوشت ساز: ابزارهایی برای صحبت در زمانی که ریسک‌ها زیاد است» کتابی است که توسط کری پترسون، جوزف گرنی، ران مک‌میلان و آل سوئیتزلر نوشته شده است. این کتاب اولین بار در سال ۲۰۰۲ منتشر شد و از آن زمان به یکی از پرفروش ترین کتاب های مدیریت، کسب و کار، مربیگری و ارتباطات تبدیل شد. نویسندگان در زمینه ارتباطات متخصص هستند و یک شرکت آموزشی به نام VitalSmarts تاسیس کرده اند.

اصول “گفتگوهای سرنوشت ساز”:

این کتاب چارچوبی برای مدیریت مکالمات پرمخاطره فراهم می کند. در اینجا برخی از اصول مورد بحث در این کتاب آورده شده است:
  1. از قلبتان شروع کنید
  2. توجه را یاد بگیرید
  3. گفتگو را ایمن کنید
  4. داستان خود را بیان کنید
  5. مسیر خود را کشف کنید
  6. مسیرهای دیگران را کشف کنید
  7. حرکت به سمت عمل

اصول "گفتگوهای سرنوشت ساز":

اصول “گفتگوهای سرنوشت ساز”


هفت نکته مهم از کتاب گفتگوهای سرنوشت ساز:

    ۱- از قلبتان شروع کنید: این اصل بر لزوم بررسی انگیزه ها و مقاصد خود قبل از وارد شدن به یک گفتگوی حیاتی تأکید می کند. برای مثال، اگر با یک کارمند در مورد عملکرد او صحبت می کنید، مطمئن شوید که این کار را برای کمک به بهبود او انجام می دهید تا اینکه از او انتقاد کنید.
۲- توجه کردن را یاد بگیرید: در طول مکالمه به سیگنال های غیرکلامی توجه کنید تا بهتر بفهمید طرف مقابل چه فکر یا احساسی دارد. به عنوان مثال، اگر شخصی از تماس چشمی اجتناب می کند، ممکن است احساس ناراحتی یا خجالت کند.
۳- آن را ایمن کنید: با ایجاد هدف و احترام متقابل، فضای امنی برای گفتگو ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر تنش بین دو بخش وجود دارد، آنها را گرد هم بیاورید تا در یک محیط بی طرف در مورد موضوع بحث کنند.
۴- بر داستان های خود مسلط شوید: از داستان هایی که در مورد یک موقعیت برای خود می گویید آگاه باشید زیرا می توانند بر احساسات و رفتار شما تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، اگر فرض کنید که یک همکار عمداً شما را نادیده می گیرد، ممکن است حالت تدافعی و غیرقابل دسترس شدن داشته باشید.
۵- مسیر خود را کشف کنید: در طول مکالمه به وضوح آنچه را که می خواهید و چرا آن را می خواهید بیان کنید. به عنوان مثال، اگر در حال مذاکره برای افزایش حقوق هستید، توضیح دهید که چرا فکر می کنید لیاقت آن را دارید و چه چیزی را برای شرکت به ارمغان خواهید آورد.
۶- مسیرهای دیگران را کشف کنید: سعی کنید با پرسیدن سؤالات باز، دیدگاه طرف مقابل را درک کنید. به عنوان مثال، اگر یکی از اعضای تیم در برابر تغییر مقاومت می کند، از آنها بخواهید نگرانی های خود را توضیح دهند و فکر می کنند این تغییر چگونه بر کار آنها تأثیر می گذارد.
۷- حرکت به سمت عمل: هنگامی که هر دو طرف فرصتی برای به اشتراک گذاشتن دیدگاه های خود داشتند، با یکدیگر همکاری کنید تا راه حلی پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر در مورد جدول زمانی پروژه اختلاف نظر وجود دارد، روش هایی را برای تنظیم زمان بندی یا منابع برای برآورده کردن نیازهای همه طرح ریزی کنید.

نقل قول هایی از کتاب گفتگوهای سرنوشت ساز:

– “بزرگترین چالش در گفتگو این است که بفهمید چگونه در مواقعی که احساس آسیب پذیری، حمله یا عصبانیت می کنید، گشوده و در حالت گفتگو بمانید.”
– “برای اینکه دیگران بتوانند نظرات شما را بشنوند، با نشان دادن احترام و تایید نسبت به آنها شروع کنید.”
– “افرادی که در گفتگو مهارت دارند تمام تلاش خود را می کنند تا بتوانند معنا وقصد خود را به زمینه های مشترک اضافه کنند.”
  مربیگری و اصول بیان شده در “گفتگوهای سرنوشت ساز” ارتباط نزدیکی با هم دارند زیرا مربیان اغلب با افراد و تیم ها برای بهبود مهارت های ارتباطی خود کار می کنند. این کتاب چارچوبی را برای مدیریت گفتگوهای پرمخاطره ارائه می‌کند که جزء ضروری مربیگری مؤثر است.
مربیان می توانند از اصول ذکر شده در کتاب برای کمک به مراجعین برای هدایت گفتگوهای دشوار با همکاران، مدیران یا اعضای خانواده استفاده کنند. به عنوان مثال، یک مربی ممکن است با یک مراجع کار کند تا انگیزه ها و مقاصد خود را قبل از وارد شدن به یک گفتگو مهم شناسایی کند، یا ممکن است به مشتری کمک کند تا مهارت های گوش دادن فعال را برای درک بهتر دیدگاه طرف مقابل توسعه دهد.
اصول ایمن سازی و کشف مسیرهای دیگران نیز از عناصر مهم مربیگری است زیرا کوچ ها تلاش می کنند تا محیطی امن و حمایتی برای مشتریان خود ایجاد کنند تا افکار و احساسات خود را کشف کنند. با استفاده از تکنیک‌هایی که در «گفتگوهای سرنوشت ساز» بیان شده است، مربیان می‌توانند به مراجعین کمک کنند تا ارتباط مؤثرتری برقرار کنند، اعتماد ایجاد کنند و روابط مثبت را حفظ کنند.
به طور کلی، مربیگری و «گفتگوهای سرنوشت ساز» تمرین‌های مکملی هستند که می‌توانند با هم برای کمک به افراد و تیم‌ها در بهبود مهارت‌های ارتباطی و دستیابی به اهدافشان استفاده شوند.

دعوت به مطالعه

به‌عنوان یک مشاور مدیریت، خواندن «گفتگوهای سرنوشت ساز» را به‌شدت توصیه می‌کنم تا درک بهتری از نحوه مدیریت مکالمات پرمخاطره در محل کار به دست آورید. این کتاب ابزارهای عملی را برای بهبود ارتباطات و حل و فصل موثر تعارضات ارائه می دهد. این یک منبع ارزشمند برای هر کسی است که به دنبال بهبود مهارت های ارتباطی خود است. پس چرا امروز خواندن آن را شروع نمی کنید؟

نسخه های فارسی کتاب گفتگوهای سرنوشت ساز

گفتگوهای سرنوشت ساز

گفتگوهای سرنوشت ساز


گفتگوهای سرنوشت ساز

گفتگوهای سرنوشت ساز


گفتگوهای سرنوشت ساز

گفتگوهای سرنوشت ساز


این مقالات می تواند برای شما مفید باشد:

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments