هشتمین عادت انسان ساز، این است که ندای درونی خود را بیابید و الهام بخش دیگران برای یافتن ندای درونشان شوید. استفان کاوی
۷ نکته مهم از کتاب هنر شفاف اندیشیدن

۷ نکته مهم از کتاب هنر شفاف اندیشیدن

۱۱
فروردین
توسط : دکتر فرشید عبدی

۷ نکته مهم از کتاب هنر شفاف اندیشیدن

نویسنده: رولف دوبلی

The Art of Thinking Clearly

Rolf Dobelli


در اینجا به معرفی یکی دیگر از کتابهای مشهور حوزه تفکر و تصمیم گیری می پردازم: کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» نوشته رولف دوبلی، نویسنده و کارآفرین سوئیسی است. این کتاب مجموعه‌ای از ۹۹ خطای فکری یا سوگیری‌های شناختی است که نقشی گسترده در تفکرات اشتباه و تصمیم گیریهای غلط دارند.
این کتاب به فصل هایی تقسیم شده است که هر یک به یک خطای فکری خاص می پردازد. برخی از موضوعات تحت پوشش عبارتند از:
سوگیری تایید: تمایل به جستجو و تفسیر اطلاعات به گونه ای که به جای جستجوی شواهد متناقض، باورهای قبلی ما را تایید کند.
اشتباه تداوم هزینه صرف شده: این ایده که ما باید به سرمایه گذاری زمان یا منابع خود در چیزی ادامه دهیم، صرفاً به این دلیل که قبلاً بسیار سرمایه گذاری کرده ایم، حتی زمانی که انجام این کار دیگر منطقی نیست. اثر هاله ای: تمایل به این که افراد یا چیزهایی که عموماً در یک حوزه مثبت دیده می شوند، در سایر زمینه ها نیز عالی هستند. دوبلی هر خطای فکری را به شیوه ای واضح و مختصر با مثال های دنیای واقعی و چند توصیه عملی در مورد نحوه اجتناب از آنها ارائه می دهد. به طور کلی، “هنر شفاف اندیشیدن” منبع مفیدی برای هر کسی است که می خواهد مهارت های تفکر، تفکر انتقادی و تصمیم گیری خود را بهبود بخشد و از اشتباهات رایج فکری اجتناب کند.
رولف دوبلی کیست؟
رولف دوبلی

رولف دوبلی

رولف دوبلی نویسنده، کارآفرین و متفکر سوئیسی است که در سال ۱۹۶۶ در لوزان سوئیس متولد شده است. او در دانشگاه سنت گالن سوئیس در رشته مدیریت بازرگانی و فلسفه تحصیل کرد و همچنین مدرک MBA را از دانشکده وارتون دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرد.
دوبلی نویسنده چندین کتاب در زمینه های مختلف از جمله تجارت، اقتصاد، فلسفه و روانشناسی است. معروف ترین اثر او «هنر شفاف اندیشیدن» است که بر سوگیری های شناختی تمرکز دارد که می تواند بر تصمیم گیری ما تأثیر بگذارد.
دوبلی همچنین شرکت GetAbstract را تأسیس کرد که خلاصه‌ هایی از کتاب‌های غیرداستانی را برای مدیران و متخصصان ارائه می‌کند. او همچنین یکی از بنیانگذاران انجمن علمی ذهن زوریخ است که هدف آن ترویج بحث و تبادل دانش در بین کارشناسان و مردم است.
دوبلی در حال حاضر در شهر نیویورک زندگی می کند و توسط یک مجله مدیریتی سوئیسی به عنوان یکی از ۱۰۰ فرد تأثیرگذار سوئیس شناخته شده است.
هفت نکته:
هفت نکته مهم از کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» نوشته رولف دوبلی عبارتند از: ۱- نسبت به داده هایی که زیادی صحیح به نطر می رسند، شک داشته باشید. همیشه به دنبال منبع داده باشید و احتمال سوگیری یا دستکاری را در نظر بگیرید.
۲. قدرت مشوق ها و انگیزه ها را بشناسید. مردم اغلب به نفع شخصی خود عمل می کنند، حتی اگر به معنای تصمیم گیری غیرمنطقی باشد.
۳. از سوگیری تایید اجتناب کنید. به جای جستجوی تنها اطلاعاتی که باورهای شما را تأیید می کند، فعالانه به دنبال اطلاعاتی باشید که آنها را رد می کند.
۴. قربانی اشتباه هزینه صرف شده نشوید. فقط به این دلیل که زمان یا منابع زیادی را برای چیزی سرمایه‌گذاری کرده‌اید، به این معنی نیست که اگر دیگر منطقی نیست، باید به انجام آن ادامه دهید.
۵. عدم اطمینان را در آغوش بگیرید. در بسیاری از موقعیت ها، دانستن همه چیز غیرممکن است و برخی از نتایج به سادگی تصادفی هستند.
۶. زیاد به متخصصان اعتماد نکنید! کارشناسان ممکن است اشتباه کنند و ممکن است تعصبات یا تضاد منافع خود را داشته باشند.
۷. از مغالطه روایی آگاه باشید. مغز انسان تمایل طبیعی دارد تا با خلق داستان ها یا روایت ها، دنیا را معنا کند، حتی زمانی که واقعیت ها آن ها را تایید نمی کنند.
از این کتاب ترجمه های متعدد وجود دارد و ترجمه عادل فردوسی پور از بقیه مشهورتر است.
محصولات زیر می تواند برای شما مفید باشد
کتاب راهنمای تفکر

کتاب راهنمای تفکر

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments