هشتمین عادت انسان ساز، این است که ندای درونی خود را بیابید و الهام بخش دیگران برای یافتن ندای درونشان شوید. استفان کاوی
یادداشت سال نو: استراتژی‌های مدیریت ارتباط با مشتری برای سال ۱۴۰۳

یادداشت سال نو: استراتژی‌های مدیریت ارتباط با مشتری برای سال ۱۴۰۳

۳
فروردین
توسط : دکتر فرشید عبدی

یادداشت سال نو: استراتژی‌های مدیریت ارتباط با مشتری برای سال ۱۴۰۳

سال جدید، فرصتی برای بازنگری و ارتقاء استراتژی‌ها و رویکردهای مدیریت ارتباط با مشتری است. در  شرایطی که برای رشد و بقا در چشم‌اندازی که با چالش‌هایی چون کاهش قدرت خرید مشتریان، افزایش هزینه‌های کسب و کار، حضور کالاهای کم کیفیت و تورم روبه‌رو هستیم، باید با استراتژی‌های جدید و کارآمد به دنبال راه‌حل‌هایی باشیم. در این یادداشت، به ۷ استراتژی برای بقا و رشد در سال جدید اشاره خواهیم کرد. حفظ مشتری و وفادار کردن او از اصول ثابت مشتری گرایی است و نباید شرایط سخت کسب و کار موجب شود، بلندمدت را فدای کوتاه مدت کنیم.
در ادامه به توضیحات بیشتری درباره هر یک از استراتژیهای ۷ گانه می‌پردازم:

۱- ارتقاء تجربه مشتری

تجربه مشتری از اهمیت بسیاری برخوردار است. وقتی که مشتریان احساس می‌کنند که با توجه و ارزش‌گذاری مواجه می‌شوند، به احتمال زیاد بازگشتی قوی به کسب و کار خواهند داشت. بنابراین، بهبود تجربه مشتری از جمله اولویت‌های اصلی ما است. توجه به طراحی تجربه مشتری، نقشه سفر مشتری، نقاط تماس مهم و کارکنان و سیستم ها در این نقاط بسیار مهم است.
تجربه مشتری
 

۲- تحلیل داده های مشتری

داده‌های مشتری نقطه شروعی برای درک بهتر نیازها و تمایلات آنها است. داده های مشتری، گنج پنهان کسب و کار شما هستند. با تحلیل داده‌های مشتری، می‌توان به دقت‌ راهکارهای جلب توجه به مشتریان را تدوین کرد و از این طریق بهبود عملکرد کسب و کار را تضمین کرد.

۳- ارائه محتواهای مفید

محتواهایی که به مشتریان ارائه می‌شود باید ارزش افزوده داشته باشد و به نیازهای آنها پاسخ دهد. محتوای مفید می‌تواند نقش بسیار مهمی در جذب و حفظ مشتریان ایفا کند.
ارائه محتواهای مفید
 

۴- استفاده از رویکردهای نوآورانه در بازاریابی:

در دنیای پویای بازاریابی، نیاز به نوآوری و تجدیدنظر در رویکردهای بازاریابی حائز اهمیت است. استفاده از فناوری‌های نوین و رویکردهای خلاقانه بازی سازی و طراحی چالش می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند تا از رقبا پیشی بگیرد و وفاداری مشتری را به خود اختصاص دهد.
استفاده از رویکردهای نوآورانه در بازاریابی
 

۵- توسعه ارتباطات چند کاناله

ارتباطات چند کاناله به کسب و کار شما این امکان را می‌دهد تا در تمام نقاط تماس با مشتریان حضور داشته باشد. این نوع ارتباطات امکان ارتباط موثرتر و بهبود تجربه مشتری را فراهم می‌کند. وب سایت، حضوری، شبکه توزیع، شبکه های اجتماعی، پلتفرمها و تلفن می توانند مشتریان را متوجه حضور همه مکانی و همه زمانی شما کنند.
توسعه ارتباطات چند کاناله
 

۶- ارزیابی و بهبود مستمر:

بررسی و ارزیابی مداوم عملکرد و بازخورد مشتریان، امکان بهبود پایدار و پیشرفت مداوم را فراهم می‌کند.
 ارزیابی و بهبود مستمر
 

۷- ایجاد ارتباطات معنادار:

برقراری ارتباطات معنادار با مشتریان، با اشتراک گذاری داستان‌های موفقیت و حل مسائل مشترک، ارتباطات قوی‌تر و پایدارتر را فراهم می‌کند.
ایجاد ارتباطات معنادار

نتیجه‌گیری:

سال جدید فرصتی است برای انجام بازنگری و ارتقاء در استراتژی‌های مدیریت ارتباط با مشتری. با تمرکز بر ارتقاء تجربه مشتری، تحلیل داده‌های مشتری، ارائه محتوای مفید و استفاده از رویکردهای نوآورانه در بازاریابی، می‌توان به رشد و بقای کسب و کار کمک کرد.
و در آخر بر اساس مشاهدات امسال توصیه می کنم که به شکایات مشتریان درست رسیدگی کنید. مشتریانی که حس کنند سازمان شما به مشکلات مشتریان توجه دارد و به آن پاسخ درست می دهد قطعا سراغ رقبا نخواهند رفت و پشتیبانی و درک شما را را فراموش نخواهند کرد.
رسیدگی به شکایات مشتری
ما در مرکز دانش مدیریت اربتاط با مشتری (مُدام) در سال جدید هم با تجربیات غنی تر در کنار شما خواهیم بود، یاد خواهیم گرفت، ارزش آفرینی مشترک خواهیم کرد و درفرایند تغییر و نگاه استراتژیک به مشتریان همکار و همراه شما خواهیم بود.

نوروز ۱۴۰۳


فرشید عبدی


موسس مرکز دانش مدیریت ارتباط با مشتری (مُدام)

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments