مهمان گرامی , خوش آمدید
خوراک سایت

می خواهم مدیر اثر بخشی باشم!(سیر مطالعاتی دانش مدیریت برای مهندسان و علاقمند یادگیری مدیریت)-۱

درج شده در : ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۳|۰۹:۰۰ | تعداد بازدید: 1,846 مرتبه

تعدادی از خوانندگان سایت و دانشجویان محترم در خواست کرده اند برای افزایش دانش و مهارتهای مدیریتی، خط سیر مطالعاتی تعریف کنم. برای اجابت این مطالبه مهم، تصمیم گرفتم یادداشتهایی دراین خصوص تهیه کنم. شاید مخاطب این مباحث یک مهندس، پزشک و حتی مدیرانی باشند که تمایل به افزایش سطح مهارتهای خود دارند.
اما چند نکته:
۱٫ اکثر رشته های مدیریت به خصوص در مقطع ارشد بر اساس بدنه دانشی مورد نیاز حرفه مدیریت طراحی شده اند و در اکثر آنها، دروسی چون تئوریهای مدیریت یا مدیریت عمومی، رفتار سازمانی، استراتژی، منابع انسانی و تفکر سیستمی تعریف شده است و حداقل دانش از این طریق تامین می شود. البته کیفیت منابع، استاد، دانشجو و روش تدریس بر اثر بخشی انتقال دانش و تاثیر عمیق یا سطحی آن، موثر است و صد البته آفت مدرک گرایی به جای یاد گیری و….!
۲٫ در برخی از کشورها بین دانشگاههایی که پزوهشگر مدیریت و مدیر حرفه ای تربیت می کنند تفاوت قائل هستند و بر اساس نوع تحصیلات رشته طراحی می کنند علی القاعده برای کسانی که فقط می خواهند کار پژوهشی کنند، مباحث تئوریک و روش تحقیق بیشتر می آموزند و برای کسانی که می خواهند به حرفه مدیریت بپردازند، بیشتر به مهارتها و مطالعات موردی پرداخته می شود. پس لطفاً مشخص کنید برای چه هدفی می خواهید به مدیریت بپردازید. البته بیشتر هدف ما برای افرادی است می خواهند برای کارشان از دانش و مهارتهای بیشتری استفاده کنند.
۳٫ یک شعار تبلیغاتی بود که من کمی آن را دستکاری می کنم، “به جای آن که چند کتاب را یک بار بخوانید، یک کتاب را چند بار بخوانید.”
۴٫ برای تبدیل دانش به مهارت نیاز به تمرین دارید و به قول معروف کار نیکو کردن از پر کردن است!
و خوب همین جا اولین کتاب را معرفی می کنم:

DANESTEHA
عملی کردن دانسته ها/ کن بلانچارد/ ترجمه مامک بهادر زاده/ پیک آوین
کتاب «عملی کردن دانسته ها» چالش کنت بلانچارد برای از بین بردن بزرگترین ناامیدی کارش می باشد. او میلیون ها جلد از کتاب هایش را به فروش می رساند، اما ناامیدی بزرگش و آنچه بیش از هر چیز آزارش می دهد، این است که می بیند کارش تأثیری مطلق، جامع و همیشگی ندارد. در حالیکه کتابهای او در سطح گسترده ای خوانده می شوند، با این وجود بسیاری از مردم مفاهیم آنها را دنبال نمی کنند و آنها را در زندگی روزمره شان به طور مداوم و مستمر به کار نمی گیرند.
او معتقد است کتاب عملی کردن دانسته ها می تواند با در اختیار گذاشتن ابزارهای ساده، فاصله میان دانش و عمل را از میان بردارد و به دانش و اطلاعات ما جان بخشد.
چیزهای زیادی از این کتاب کوچک در مورد یادگیری، موانع یادگیری، ایجاد مهارت آموختم و سمینارهایی در خصوص بازخوانی آن هم برگزار کردم که با استقبال روبرو شد، بنابراین توصیه می کنم با این کتاب شروع کنید.
تا مطلب بعدی….خدانگهدار
پی نوشت- در انتظار دیدگاههای شما هستم


عبدالرضا خانلری گفته :

جناب دکتر عبدی
باسلام و احترام
با سپاس از معرفی کتاب فوق (هنوز موفق بهمطالعه آن نشده ام) ، کن بلانچارد کتابی مختصر و مفید در زمینه مدیریت کاربردی به نام (مدیریت یک دقیقه ای دارد). این کتاب به صورت داستانوار – در قطع جیبی- به بحث در خصوص روشهای تفویض اختیار در عمل، نحوه ارجاع کار به پرسنل براساس دوبال توان و تعهد و … میپردازد. شاید مطالعه آن برای دوستان خالی از لطف نباشد.این کتاب یاد میدهد چگونه یک مدیر موفق (لشکر یک نفره نباشد) و بتواند اقتضایی تصمیم گیری صحیح نماید و از بهره وری کارکنان حداکثر استفاده را بنماید. ارادتمند

[پاسخ]

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد


آمار و ارقام