مهمان گرامی , خوش آمدید
خوراک سایت

معرفی کتاب: چه باشد آنچه خوانندش تفکر سیستمی؟

درج شده در : ۲ تیر, ۱۳۹۳|۱۴:۰۳ | تعداد بازدید: 1,656 مرتبه

TS cover

 

معرفی کتاب

چه باشد آنچه خوانندش تفکر سیستمی؟

دانلا مدوز

ویرایش: دیانا رایت- انسیتو پایداری

ترجمه: فرشید عبدی مسعود خرداد

انتشارات چالش

(یکی از پرفروشترین کتابهای سایت آمازون درباره تفکر سیستمی)

درباره:

ما در جهانی پیچیده زندگی می کنیم، که با مسائل پیچیده ای هم روبروست. معضلات در هر سطحی وجود دارند. در سطح جهانی؛ همه تغییرات جوی و اقلیمی و افزایش فجایع طبیعی ناشی از آن را حس می کنند….بحرانهای اقتصادی فراگیر شده است…رشد اقتصادی بالا؛ محیط زیست  و منابع محدود زمین را با تهدید مواجه کرده است…در سطح کشورها؛ بیکاری، تورم، تخریب محیط زیست، ترافیک و آلودگی، تروریسم و فرقه گرایی در کمین هستند. در سطح سازمانها؛ تامین مالی، روابط عرضه کنندگان و مشتریان به سادگی سابق نیستند و در سطح فردی، افسردگی، اعتیاد، اضطراب، جامعه گریزی و بیماریهای جسمی نظیر سرطان، زندگی بشر را سخت پیچیده کرده اند. انسانی که طبیعت را مقهور کرده، اکنون با دستکاریهای خود، در خطر طبیعت قرار گرفته است.

اما با وجود تفاوت سطح مضلات، همه ی آنها از سیستم های پیچیده و رفتار آنها نشات می گیرند. پس در اولین گام لازم است فارغ از سطح و موضوع با این سیستها آشنا شویم، آنها را درک کنیم، در مورد آنها فکر کنیم و از ساده انگاری و راه حلهایی که منجر به بدتر شدن اوضاع می شوند، اجتناب کنیم.

مزایای کتاب:

مطالعه این کتاب می تواند برای عموم می مفید باشید و به خصوص اگر مدیر سازمانی هستید که برای موفقیت آن تلاش می کنید یا دغدغه محیط زیست دارید و یا اقتصاد دان وسیاستمدار هستید، این کتاب عمیقاً می تواند سطح درک و توان سیاستگزاری شما را افزایش دهد. تفکر سیستمی بی شک، یک روش موثر حل مسائل پیچیده بوده است و تلاش برای ترویج و بومی کردن آن، کاری بایسته و شایسته است.

بخشی از مقدمه:

خواننده ی عزیز، آیا خواندن کتاب دیگری واقعاً می تواند به جهان و شما کمک کند؟ بله، من هم با این سوال مواجه هستم. شاید در یک شرکت کار می کنید (یا در شرکت خودتان) و در تلاش هستید تا ببینید چگونه کسب و کار یا سازمانتان می تواند بخشی از تغییر به سوی جهانی بهتر باشد. یا شاید سیاستگزاری هستید که نظاره گر تلاش دیگران برای “پس زدن” ایده ها و نیت های خوبتان هستید. شاید مدیری هستید که برای حل مسائل مهم شرکت یا جامعه خود سخت مشغول کار است و فقط چالشهایی را می بینید که در پس آنها فوران می کنند. به عنوان شخصی که مدافع تغییر در چگونگی کارکردهای جامعه (یا یک خانواده)، چیستی ارزشها و حفاظهای آن است، ممکن است است ببینید سالها پیشرفت چگونه به آسانی با تعدادی واکنش سریع، نا فرجام می ماند. به عنوان شهروندی از جامعه بیش از پیش جهانی، شاید تنها از اینکه چقدر ایجاد تفاوت های مثبت و پایدار دشوار است، به ستوه آمده باشید.

اگر اینگونه باشد، فکر می کنم این کتاب می تواند به شما کمک کند. هر چند که می توانید یک دوجین کتاب با عناوین “مدلسازی سیستم ها” و “تفکر سیستمی” پیدا کنید، اما همچنان نیاز به یک کتاب با زبان ساده و الهام بخش  در باره سیستم ها و ما، مشهود است- چرا که بارها دریافته ایم آن کتابها گیج کننده هستند و به دنبال این بوده ایم که چگونه آنها را بهتر یاد بگیریم تا بتوانیم آنها را مدیریت و طراحی مجدد کنیم.

 

فهرست:

بخش اول- ساختار و رفتار سیستم

یک- مفاهیم پایه

دو- دیدار کوتاهی از باغ وحش سیستم­ها

بخش دوم- سیستم ها و ما

سه- چرا سیستم ها بسیار خوب کار می کنند؟

چهار- چرا سیستم ها ما را غافلگیر می کنند؟

پنج- دامهای سیستم و فرصتهای آن

بخش سوم- آفرینش تغییر در سیستم ها و فلسفه مان

شش- نقاط اهرمی، جاهایی که باید از طریق آنها در سیستم دخالت کرد

هفت – زندگی کردن در دنیایی از سیستم ها

ضمیمه

تعاریف سیستم: فرهنگ لغات

خلاصه­ای از اصول سیستمی

خنثی کردن دام­های سیستمی

جاهایی که باید از طریق آن­ها در سیستم دخالت کرد

معادلات مدل­ها

 

یاداشتها

کتاب شناسی منابع سیستمی

سپاسگزاریهای ویراستار

 

پشت جلد:

“برای هر کسی که امید وار است یک سازمان، جامعه و یک کشور موفق را مدیریت کند، خواندن کتاب  تفکر سیستمی ضروری است. امروزه، یادگرفتن نحوه تفکر درباره سیستم ها، بخشی از سواد ماموران تغییر است. و این کتاب بهترین در نوع خود برای این منظور است.”

هانتر لوینز- موسس و رییس سازمان راهکارهایی برای سرمایه های ملی و نویسنده ی مشترک کتاب: سرمایه داری ملی- آفرینش انقلاب صنعتی بعدی

“هر وقت احتیاج پیدا می کنم به تفکر سیستمی بپردازم، به یاد وسعت شکاف بین متفکرین سیستمی و سیاستگزاران می افتم. اگر این کتاب به این شکاف را کاهش دهد، مهمترین تاثیر دانلا میدوز خواهد بود.”

لستر براون- موسس و رییس انسیتو سیاستگزاری زمین

” انتشار کتاب تفکر سیستمی یک نقطه عطف تاریخ ساز است. تقدیر این کتاب، شکل دهی به درک ما از سیستم های اجتماعی – زیستی است برای سالهای پیش رو است و دنباله رُوی مکاتب تفکر در دهه های ۶۰ و ۷۰ در باره ماهیت سیستم های زیست محیطی است.”

 اران یانگ- استاد دانشکده علوم و مدیریت محیط زیست دونالدبرن در دانشگاه کالیفرنیا- سن دیه گو

دانا، از باهوشترین افرادی بود که من می شناختم، او می توانست جوابهایی عقلانی برای تقریباً هر مساله ای ایجاد کند. این کتاب شرح می دهد که او چگونه فکر می کرد و بنابراین برای آنهایی از ما که نمی دانند او چگونه مساله ها را ایجاد می کرد، ارزش زیادی دارد. و این یک  کتاب کلاسیک خواهد بود.

بیل مک کیبن نویسنده ی کتاب اقتصاد عمیق

این ترکیب سلیس و لذت بخش برای خواندن، به گستره ی وسیعی از خوانندگان در همه جا کمک خواهد کرد تا پی ببرند که دنیای پیچیده ی ما واقعاً چگونه کار می کند و این روش تفکر را به کار ببرند.”

آموری لاوینز- رییس و دانشمند ارشد انسیتو راکی مانتین

 

سالها پس از نقش ارزنده دانلا میدوز به عنوان نویسنده اصلی کتاب پرفروش در سطح بین المللی محدودیتهای رشد، همچنان او به عنوان پیشتاز عرصه ی تجزیه و  تحلیل های اجتماعی و زیست محیط مطرح بود تا هنگامی که در سال ۲۰۰۱ مرگی نابه هنگام او را از میان ما برد. مدتها انتظار کشیدن برای انتشار “تفکر سیستمی” که کتابی چکیده و بسیار مهم برای آگاهی بخشی همگانی از روش حل مساله در دامنه ای از فرد تا جهان بود، با تلاش انسیتو پایداری و ویرایش دیانا رایت خاتمه یافت. این کتاب پایه ای، تفکر سیستمی را به قلمرویی بیرون رایانه ها و معادلات ریاضی می برد و آن را وارد دنیای ملموس می کند و به خوانندگان نشان می دهد چگونه مهارتهای تفکر سیستمی خود را توسعه دهند و مانند مدیران و رهبرانی در سراسرجهان  بیندیشند که به کار گیری آن را برای زندگی در سده ۲۱ حیاتی می دانند.

ترجمه این کتاب، به شما خواننده عزیز فارسی زبان تقدیم می شود.

دانلا میدوز؛ دانشمند پیشگام در دهه ی ۷۰ میلادی که هنوز هم عنوانهای صفحه اول نشریات به او اختصاص می یابد.

او علاوه بر دانشمند بود، نویسنده، استاد و کشاورز هم بود و همواره از زمان خود جلوتر می اندیشید. او از سرشناس ترینِ تحلیل گران سیستمیِ عصر خود بود. جایزه “نبوغ” و بورس بنیاد مک آرتور به او، اهدا شد و به سبب اهتمام در انتشار طولانی مدت ستون نگارشی اش نامزد جایزه پولیتزر شد. نزدیک به پایان نگارش این کتاب در سال ۲۰۰۱، به شکلی غیرمنتظره در گذشت. برای اطلاعات بیشتر به سایت www.donellameadows.orgمراجعه کنید.

 

 

ارزش: ۲۵۰/۰۰۰ ریال (۱۰% تخفیف خرید از سایت)+ هزینه ارسال

در صورت خرید بیش از ۲۰ جلد(۲۵% تخفیف+ ارسال مجانی)

 


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد


آمار و ارقام