مهمان گرامی , خوش آمدید
خوراک سایت

ده نکته برای تهیه پیشنهادیه تحقیق یا پروپزالی موثر برای پایان نامه

درج شده در : ۲ آبان, ۱۳۹۴|۲۰:۰۲ | تعداد بازدید: 775 مرتبه

poroposal_330 (1)
منظور من از موثر، پروپزالی است که اولاً با احتمال بالای ۹۰% در اولین جلسه شوراهای مربوطه بدون اشکال تصویب شود و ثانیاً، اجرای آن با مشکل مواجه نشود.
۱- پروپزال نقشه کار شماست: برای تهیه این نقشه لازم است مساله را به خوبی تعریف کنید، سوابق تحقیق خود را بشناسید و روش حل مساله را تشخیص دهید.
۲- پروپزال، یک امکان سنجی است: یعنی لازم است از لحاظ امکان پذیری، وجود اطلاعات، شناخت استاد راهنما، بررسی روشهای حل و زمانبندی تا حد زیادی مطمئن شوید.
۳- پروپزال، اولویت اول شماست: اگر وقت ندارید و صد کار مهم دیگر دارید، پروپزالی خوبی تهیه نخواهید کرد و اصلاً غیر از تلف کردن وقت خود و استاد راهنما، نتیجه ای نخواهید گرفت.
۴- پروپزال، نیاز به یک فرایند ارتباطی دارد: ارتباط و شناخت موضوع، ارتباط و هماهنگی با استاد راهنما، ارتباط و شناخت سیستم اداری وروند تصویب پروپزال؛ مجموعه ای از مهارتهای ارتباطی را نیاز دارد.
۵- پروپزال، از صفر شروع کردن نیست: اگر مساله و تکنیکهای حل آن مساله را نمی شناسید، کار دشواری در پیش دارید. اکیداً توصیه می کنم در انتخاب دروس خود به پایان نامه فکر کنید.
۶- پروپزال نبافید: پروپزال بافتنی نیست. لازم است بدانید چه می کنید، اگر ندانید نمی توانید ازآن هنگام تصویب دفاع کنید و از آن بدتر نمی توانید آن را اجرا کنید. از تصاویر و جدولها بیشتر از متن ها استفاده کنید.
۷- پروپزال نیاز به تعادل دارد: اگر تعهدات شما کم باشد، کار شما در حد یک پروژه درسی ارزیابی خواهد شد و اگر زیاد باشد، مدتها درگیر اجرای آن خواهید بود حتی تا چند سال!
۸- پروپزال، نیاز به منابع خوب دارد: اکیداً توصیه می کنم برای جستجو از موتورهای جستجوی علمی مثل ISI web of scienece و Scopus استفاده کنید. یک یا چند مقاله پایه خوب پیدا کنید یعنی مقالاتی که در مجلات معتبر منتشر شده باشند و یا دارای استنادهای زیادی باشند. حداقل ده منبع مناسب در فهرست منابع خود داشته باشید و در تهیه پروپزال از آن استفاده کنید.
۹- پروپزال، نیاز به ایده دارد: در جلسات دفاع شرکت کنید، مقاله و پایان نامه بخوانید یا از محیط کار خود ایده بدست آورید.
۱۰- پروپزال، استرس دارد: بله در دوران تهیه آن لازم است استرس سازنده را تجربه کنید تا به حرکت درآیید، اما به حد مخرب آن را نکشانید! دنیا به آخر نمی رسد.
و یادتان باشد اگر بخواهید “بهترین” پروپزال دنیا را بنویسید، هرگز نوشته نخواهد شد، پس کمال طلب نباشید و مطمئن باشید با فرایند تکاملی و بهبود مستمر به نتیجه خواهید رسید.
به بسیاری از این نکات در کلاسای روش تحقیق ام اشاره کرده ام…..
و می توانید با تجارب و نظرات خود این لیست را تکمیل کنید.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد


آمار و ارقام